11condizionatore-nero-411824.jpg
klimatyzacja i nie tylko
Gdzieś na początku tego wątku (żeby nie było że nie czytałem ) pojawiło się pytanie o to czy równoważyć wydatki biorąc chałupę jako całość, czy po piętrach?
Odpowiedź padła, że równoważyć jako całość. Ale to było dawno temu, poza tym potwierdziła jedna osoba.
1. Czy macie jakieś uwagi/spostrzeżenia jak to sensownie rozwiącać? klimatyzacja do biura
2. Zakładając, że rozpatrujemy budę jako całoś to czy bardziej pożądane jest nadwyżka nawiewu na piętrze? (Dodam, że w moim przypadku mam nad jadalnią pustkę wielkości 16m2, więc ew. wyrównywanie ciśnień nie byłoby tak mocno wyczówalne)Wg mnie nie ma się co przejmować. Będzie i tak niezauważalne. Dawać nadwyżkę na górze? Że niby pchnie cieplejsze powietrze w dół? Nie ma szans tego pchnąć (przypominam, że w zimie używamy małych wydatków). Za małe wydatki. Wszystko samo się wyrówna, czy to klatką schodową, czy innymi drogami (jak u ciebie).

Ja miałem lekką (chyba 20m3 przy 230m3 całości) nadwyżkę na górze. Ale jak zamknę klatkę schodową, to ewidentnie czuć, że jest na niej wówczas chłodniej.
Czyli ciepełko leci mimo wszystko ku górze.
pomysł z pompą ciepła napędzaną stopniem wodnym jest całkiem odlotowy. Rozumiem że czerpanie wody odpada bo zimą jej temperatura jest bliska zera i trzeba by przewalić duże ilości wody , ale ta ilośc lodu mnie przeraża :( codziennie jedną tonę przewalić - to robota dla tytana. A jak wyjedziesz ? Kto będzie odwalał lód? Chyba że z powodu lodu otworzysz bar i "zejdzie" do drinków:)
W moim przypadku zastosuję sprężarkę wirową copeland typ ZH15 o mocy grzewczej ok 7 kW co w zupełności zaspokaja potrzeby mojego domku - wiem co piszę bo ogrzewam się weekendowo wyłącznie elektrycznie więc mam dokładne pomiary . wystarczy mi co najmniej do -15 stC . wymieniki secespolu bo płytowe nie pasują mi o czym juz pisałem. Nie wymysliłem tych wymienników sam ale widziałem takie ich zastosowanie. Instalację c.o. mam z grzejnikami aluminiowymi odpowiednio dużych rozmiarów tak że nigdy nie potrzebwałem więcej niż 50 stC na zasilaniu.
Nie bardzo rozumiem zagadnienia powrotu oleju - po co syfonowanie? według tego co wyczytałem problem nie tylko w samym powrocie oleju ale w tym żeby odparował zawarty w nim czynik chłodniczy. w moim przypadu ten problem odpada bo wzorem kolegi miodka zainstaluję sprężarke na zewnątrz i wyposarzę w opcję z grzałką zainstalowana w karterze i sterowaną zewnetrznym termostatem - ogrzewa do 20C co zapewnia zawsze odparowanie czynnika.
Ilości czynika nie da sie obliczyć - wyznacza się doświadczalnie w trakcie pracy przez pomiar ciśnień na ssaniu i tłoczeniu ( za niskie -oznacza że za mało).
Copeland wymaga instalacji presostatów wysokiego i niskiego ciśnienia co zabezpiecza sprężarkę w wielu stanach awaryjnych. O wyborze typu zaworu rozprężnego jeszcze nie zadecydowałem. Dobór jest istotny bo za mały zawór ograniczy wydajnśc a za duży sposoduje "migotanie" zaworu, niestbilna pracę i w końcu uszkodzenie spężarki - ale nie jest to zagadnienie skomplikowane. Konieczny jest równiez odwadniacz ze względu na higroskopijnośc oleju smarującego sprężarkę. Dojrzałem do zadania bezpośrenich pytań chłodniarzom nie tyle w kwestii teorii co konkretnych rozwiązań materiałowych i technologii montażu.
Automatyke ciepłowniczą juz mam ( od instalacji elektrycznej) z pogodówką i zaworem mieszającym. Konieczne jest zainstalowanie zasobnika ciepła (buforowego) aby zabzpieczyć układ przed częstym włączaniem na krótkie cykle - to jst główne zagrożenie układu smarowania i powrotu oleju. Jak uporam się z wątpliwościami przedstawię cały proces doboru z rysunkami i obliczeniami.

klimatyzator

air-conditioner-9000-to-24000btu1.jpg
Subscribe and receive latest news
Źle się wyraziłem jak kopali pod fundamenty woda nie podchodziła na szczęście, na działce też woda nie stoi. Natomiast zdarłem kilka cm badziewnej górnej warstwy ziemi a później to zakopałem w wykonanym dole i tam operator mi mówił że pokazała się na ok. 150 cm. no i jak pisałem sam czysty piasek.
A co Wy na to drugie pytanie jeśli znajdę wodę daleko od garażu czy da się to wszystko jakoś zrobić żeby było opłacalne i żeby działało tak jak powinno. Przyłącza pod drogami w zależności od typu i jakości drogi może być mało opłacalna, ale mając swoje przyłącze jesteś już niezależny, z kolei pobór wody od sąsiada jeśli nie jest załatwiony legalnie i zaopiniowany przez wodociągi bądź spółkę wodną po jakimś czasie może się zemścić. Z sąsiadem zawsze mozna się pokłócić albo też nastąpi zmiana właściciela sąsiedniej posesji i rurę każe zabrać.
Ponadto naprawa wszelkich awarii przyłącza idącego po działce sąsiada za zaworem powodują problemy w których po rozkopaniu trawnika sąsiada i naprawie przyłącza przywrócenie stanu sprzed awarii będzie należało do Twoich powinności oraz kosztów.
Ciśnienie w instalacji w głównej mierze będzie zależało od przekroju rury która idzie od głównej nitki do zaworu sąsiada. Niestety kilka domów przyłączone do tej samej jednej odnogi nie wróży nic dobrego.

Jeśli zaczynasz budowę to zrób wszystko to co planujesz na odpowiedniej głębokości przemarzania czyli podstawową instalację, przez chudziak i fundamenty poprowadź osobną nitkę do garażu, oraz wykonaj zaślepioną odnogę do podłączenia zewnętrznego źródła wody.
Te niewielkie koszty materiałowe uchronią cię przed demolką gdy zdecydujesz się na wykonanie osobnego odwiertu.
Żeby nie zakładać nowego tematu zapytam jeszcze o przyłącz wody.
Wodę będę brał z zaworu który jest u sąsiada na podwórku, ale zastanawiam się skoro tam już jest podpięte kilka domów i teraz ja będę chyba 4 to czy ciśnienie dla mnie będzie takie jak powinno. Architekt powiedział że będzie ok, w wodociągach w gminie też mówili że będzie dobre, ale czy oby na pewno.
Bo jest inne wyjście droższe, żeby przebić się pod drogą bo po drugiej stronie idzie nitka, ale znowu tam też będą działki budowlane i też nie wiadomo ile domów będzie korzystać.
Żadnego pojęcia o tym nie mam więc pytam Was żeby później nie żałować.

Lorem ipsum dolor sit?

In convallis. (0 | 0%)
Maecenas aliquet (1 | 100%)
Kompletnie się nie znam na meandrach prawa.
Przekonuje mnie jednak to, że na podstawie nieuzasadnionej prawnie prowokacji sąd odrzucił „dowody” w sprawie i dlatego uniewinnił Sawicką, wskazując jednocześnie, że JEST winna popełnienia „wymuszonej”, ale jednak korupcji.
A za to powinna być ukarana, choćby symbolicznym wyrokiem w zawiasach.
Rozumiem jednak, że sąd chciał zwrócić w ten sposób uwagę na fundamentalny aspekt prawniczego sporu, że nie wszystkie chwyty są dozwolone w państwie demokratycznym. Inaczej mielibyśmy do czynienia z totalitarną praktyką prawa zgodnie z zasadą: znajdź człowieka, a znajdzie się paragraf (czy jakoś tak).
cloud1.jpg
cloud2.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one